Eset Nod32


Eset Nod32 Antivirus


1992 yılında kurulmuş olan ESET dünya genelinde bireysel ve kurumsal kullanıcılara hitap eden güvenlik ürünleri geliştiriyor. ESET NOD32 Antivirus proaktif zararlı yazılım tespitinde piyasa lideri olarak hak kazandığı “VB100 Ödülü” sayısı ile dünya rekorunu elinde bulunduruyor. ESET testin gerçekleştirilmeye başlandığı 1998 yılından bu yana hiçbir yaygın (in-the-wild) tehdidi kaçırmadı.

  • ESET NOD32 Antivirus
  • ESET Smart Security
  • ESET Endpoint Antivirus
  • ESET Endpoint Security

Portakal Yazılım; bilişim güvenliği alanında Antivirus çözümleri kapsamında, Eset Nod32 Ankara Çözüm Ortağı‘dır.

CyriptoLocker virüsü gibi, verilerinizi kaybetmenize sebep olan virüslerden korunmak için, öncelikle yedekli çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Yedekleme, Antivirus ve Güvenlik Duvarı ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz.

Nod32 Hakkında;
NOD32`nin Microsoft Windows, Linux, FreeBSD ve diğer işletim sistemi platformları için sürümleri bulunmaktadır. Çoklu kullanıcı yükleme işlemlerine yönelik uzaktan yönetim araçları da ek bir fiyat karşılığında kullanıcılara sunulmaktadır. NOD32 Enterprise sürümü NOD32 Antivirüs ve NOD32 uzaktan yönetim masasını içerir. NOD32 uzaktan yönetim paneli, antivirüs işlemlerini gözlemleme, ağınız üzerindeki korunmasız bilgisayarlara yüklemeler ve güncellemeler yapmanın yanı sıra antivirüs programının yapılandırma ayar belgelerini tek bir merkezden güncellemenize olanak tanır.


Ödüller

NOD32 ICSA LABS. tarafından sertifikalanmıştır  *ICSA LABS . Virus bulletin tarafından gerçekleştirilen testlerde 44 denemenin sadece üçünden geçemeyerek en düşük başarısızlık oranını yakalamıştır. Bu başarı, testlerdeki en düşük başarısızlık yüzdesidir. VIRUSBTN  CNET.com tarafından yapılan değerlendirme sonucunda da NOD32 7.3/10`luk bir başarıya layık görülmüştür.  *CNET


Teknik ayrıntılar

NOD32 talebe bağlı (on-demand) tarayıcı ve dört farklı eş zamanlı (on-access) izleyici içerir. Talebe bağlı virüs tarayıcı, NOD32`nin bütünsel takvimi ile planlanarak ya da kullanıcı arzusu ile istenildiği anda başlatılabilir. Her bir eş zamanlı koruma izleyicisi, farklı bir olası virüs giriş noktasını denetim altında tutar.

AMON
AMON (Antivirus İzleyicisi) – sistem tarafından erişilen belgeleri tarar ve sistem üzerinde çalışabilecek virüslere karşı koruma sağlar.

DMON
DMON (Belge İzleyicisi) – Microsoft Ofis belgeleri tarafından açılan ve kaydedilen ofis yazılımlarını, makro virüslerine karşı korur.

EMON
EMON (El-mek İzleyicisi)- MAPI arayüzüne sahip programlar (Microsoft Outlook/ Microsoft Exchange gibi) aracılığı ile gelen ve giden el-mekleri olası virüs saldırılarına karşı tarar ve koruma sağlar

IMON
IMON (Internet İzleyicisi)- POP3 ve HTTP gibi yaygın iletişim kurallarının önünü keser ve bu sayede virüsler diske ulaşamadan önce tesbit edilip müdahale edilir.

NOD32`nin büyük çoğunluğu assembly programlama dili ile yazılmıştır. Bunun bir sonucu olarak NOD32`nin sistem kaynakları tüketimi düşüktür ve yüksek tarama hızına sahiptir. Bu demektir ki NOD32 tarama esnasında bile saniyede 23mb bellek tüketimi ile makul bir P4 bilgisayar üzerinde rahatlıkla çalışabilir. *Wilders Security Ayrıca ortalama olarak tüm eş zamanlı koruma izleyiciler aktif iken bile 20MB tan daha az bellek tüketmektedir.  Genelde Nod32`nin kullandığı fiziksel RAM miktarı bunun üçte biri kadardır.  * Wilders Memeory Utisilation

Bir ağ ortamında NOD32 kullanıcıları, ağ üzerindeki ana sunucudan güncelleme yaparak bantgenişliği kullanımını azaltırabilirler.Çünkü her kullanıcının ayrı ayrı güncelleme yaptıkları durumun aksine, ana sunucu sadece imzaları bir kez indirir ve başvuran kullanıcılara dağıtılmak üzere kendinde saklar.

NOD32`nin tarama motoru; ESET firmasının THREATSENSE adını verdiği sezgisel saptama (heuristic detection) özelliğine sahiptir. Bu sezgisel tanımlama sayesinde yeni yayılan virüslere karşı daha etkili bir koruma sağlanabilmektedir.

Eset Nod32 Smart Security 5 ile gelen yeni özellikler:

Ebeveyn Koruması
ESET Smart Security V5‘in temel amacı windows hesaplarına göre her bir hesabın internete girişinde içerik kontrolü yapmaktır. Kullanıcı her hesap için bir “rol” ayarlayabilir, her bir rolün kendine özgü belirli sayfa kategorilerini görüntüleyip görüntülenemeyeceği varsayılan olarak tanımlıdır. Kullanıcılar her bir windows hesabı için kendilerine özgü kara liste/beyaz liste oluşturabilirler. Ebeveyn Koruması, programın kurulumundan hemen sonra pasif gelmektedir. İstendiğinde aktifleştirilip şifre koruması sağlanabilir. Ebeveyn koruması ayarlarınızı parola ile korumanızı sağlar. Bu sayede çocuklar  ayarlara erişemezler. Ürünü kaldırmak istediğinizde de bu parola sorulacaktır.
ESET Smart Security V5‘in gelişmiş özelliği sayesinde önceden tanımlı 26 kategoride saldırgan web içeriği engellenebilir.

Oyuncu  Modu
Oyuncu Modu, özellikle oyuncular ve çalışırken antivirüs programının  “sessiz mod”da çalışıp kendisini rahatsız etmemesini isteyen kullanıcılar için geliştirilmiştir. Oyuncu Modu sistem kaynaklarını korumak ve uyarıları minimumda tutmak için otomatik olarak sessiz moda geçip oyun oynarken ya da kullanıcının önemli işleri sırasında korumayı kolaylaştırır.

Oyun modu aktive edildiğinde virüs ve güvenlik duvarı uyarıları da dâhil tüm uyarılar kapatılmaktadır. Zamanlayıcı da kapatıldığı için antivirüs güncellemeleri Oyuncu Modu aktif olduğu sürece indirilemeyecektir. Oyun modu belirli bir süre veya bir program tam ekranda çalıştırılmasıyla birlikte aktive edilebilir.

Bulut Tabanlı Tarama
Bulut tabanlı tarama aracılığı ile çok daha iyi tespit gücü ve tarama hızı sağlandı. Bu özellik yanlış tespit oranını minimuma indirmek amaçlıdır. Kullanıcının bilgisayarındaki dosyalar zamanla tanınarak sistemin performansının artması sağlanmaktadır. Bulut tabanlı tarama isteğe bağlı taramada ve gerçek zamanlı taramada kullanılmamakta ancak internetten bir dosya indirileceği zaman devreye girip tarama yapmaktadır. Bulut tabanlı tarama özelliği, kurulum sırasında veya daha sonra gelişmiş ayarlardan aktif/pasif hale getirilebilir, kullanıcı bu özelliği kullanıp kullanmamayı kendisi seçebilir.

Ürün Güncelleştirmeleri Kontrolü
Kullanıcı arabiriminin ana penceresinde yer alan Güncelleme bölümünde  “Ürün güncellemelerini ve ürünün yeni sürümünü kontrol et” linki bulunmaktadır. Bu linke tıklandığında program bileşenlerinin bulunduğu özel sunucularda bir arama başlar. Kullanıcın bilgisayarında yüklü sürümden daha yenisi bulunduğunda kullanıcıya yeni bileşenleri indirmek için bir seçenek sunulur. Eğer kullanıcı da onaylarsa el ile yükleme gerektirmeden otomatik olarak son sürüme geçiş işlemi yapılır.

Geliştirilmiş Aygıt Kontrolü
Geliştirilmiş  Aygıt Kontrolü sisteme çıkarılabilir cihazlar  yoluyla girebilecek tehditleri engeller, tüm USB flash sürücüleri, CD ve DVD’leri taramanız için otomatik olarak uyarır. Özel medya aygıt kimliği, aygıt türü ve seri numarası gibi bir dizi parametreye dayalı olarak bloke edilebilir. Taşınabilir cihazların; tipine, seri numarasına, üreticisine, modeline, cihaz parametrelerine(büyüklük, kafa sayısı, bölüm v.b.) göre engelleme, izin verme işlemleri yapılabilmektedir. İzinler; engelleme, sadece okuma, okuma ve yazma hakkı şeklinde kullanıcılara veya gruplara göre verilebilmektedir.

Mobil Alanlar
Herkesin kullanımına açık  Wi-Fi noktalarından  internete bağlandığınızda sizi uyarır ve daha sıkı koruma önerir. Sıkı korumayı seçerek ağdaki diğer bilgisayarlardan gizlenebilirsiniz.

SysRescue
Kurulu antivirus programını içeren açılabilir bir CD oluşturmanızı sağlar. Bu CD ile bilgisayarınızı açarak, virüs taraması yaptırdıktan sonra tekrar normal şekilde açabilirsiniz. Kullanıcılar bir nedenden dolayı antivirus programını devre dışı bırakarak virüs bulaşmasına neden olduklarında yardımcı olabilecek bir araçtır.

SysInspector
İşletim sisteminin çalışan işlemler, kayıt defteri girdileri, başlangıç programları, ağ bağlantıları gibi kapsamlı analizini veren güçlü bir tanımlama aracıdır.

Başlangıç Taraması
Zamanlanmış başlangıç taraması, bilgisayar açılmasından 2-5 dakika sonra işlemci kullanımının azalmasıyla birlikte gecikmeli başlatılabilir. Bu şekilde kullanıcı yeniden başlatmadan hemen sonra bilgisayarını kullanmaya başladığında bir performans kaybı hissetmez. Bu işlem ESET tarafından otomatik olarak kullanıcıyı rahatsız etmeden yapılır.

Tarama Sonrası Kapanma
Kullanıcı zamanlanmış ya da elle başlatılmış bir tarama bitince bilgisayarın otomatik kapanmasını isteyebilir. Uç birim istemcisi, bir veya birden fazla bilgisayarda yapılan tarama sonrası bilgisayarın kapatılmasını sistem yöneticisinin yapmasına imkân verir.  Otomatik kapanma işlemi öncesi kullanıcıya 60 saniye boyunca bir uyarı görüntülenebilir ve kullanıcı eğer yetkisi varsa kapatma işlemini durdurabilir.

Tarama Sonrası Özet İstatistikler
Tarama bitiminde taramayla ilgili bütün önemli bilgiler açılabilir bir pencerede görülebilir. Tarama süresi –dakika ve saniye-, taranan nesne sayısı, bulunan tehdit sayısı, taramanın bitiş saati ve tarihi.

Ürün Aktivasyonu
Ürünü aktifleştirmenin yeni bir yolu da yeni sürüme eklenmiş bulunmaktadır.  Hem tam sürüm lisans hem de deneme lisansı bu sistem ile doğrudan yapılabilmektedir.

İzinsiz Girişleri Engelleme Sistemi HIPS  (Host Intrusion Prevention)
Sisteminin tamamını ve her bir parçasını özelleştirmek isteyen kullanıcılar için yeni bir özellik. Sistem kayıt defteri, işlemler, uygulamalar ve dosyalar için kurallar tanımlanabilir. HIPS varsayılan olarak aktif olarak ancak sınırlayıcı kurallar olmadan gelmektedir. HIPS, otomatik, etkileşimli ve öğrenme modlarında çalışabilmektedir; ayrıca kurallar içe aktarılabilir ve dışarıya çıkarılabilir. Sistem koruması HIPS’in bir parçası olacak ve varsayılan olarak açık olacak.

Geliştirilmiş Araç Görünümü
Ana penceredeki “Ayarlar”  bölümü “kontrol paneli” benzeri şeffaf bir tasarıma kavuşturulmuştur. Böylece kullanıcı tam olarak aradığı şeyi kolayca bulabilir.

Geliştirilmiş GUI
Arabirim kullanıcı deneyimini geliştirmek ve kullanılabilirliği arttırmak için geliştirilmiştir. Yeni koruma durumuyla özet menüsü, sık kullanılan eylemler, ayarlar ve lisans yönetimi ana penceredeki her pencereden erişilebilir hale getirilmiştir.

Görme Engelli Kullanıcılar
ESET V5  görsel olmayan ara yüzde otomatik olarak yüksek kontrast moduna geçebiliyor. Grafik ve Grafik olmayan ara yüzle birlikte okuma yazılımları (görme engelliler için) destek ve geliştirilmiş klavye desteği eklendi.