logomuzPortakal Yazılım 2006 yılında Ankara’da kurulmuştur. Çok kısa sürede yazılım sektöründe kendini kabul ettirmiş ve 2008 yılı başı itibari ile 50 ye yakın hastane ve tıp merkezinde, programları çalışmıştır. Sonraki yıllarda bu sayı 100’e kadar çıkmıştır.

Portakal Yazılım’ın projesi, 2008 yılında teknoloji destekleme ile ilgili şartlara uygun görülerek Hacettepe Teknokent’e kabul edilmiştir.

Şirketin Ormed ve Ormedula isimli 2 sürümü olan projesi; müşteri istekleri doğrultusunda devamlı geliştirilen, en yeni teknolojilerle, yeni mevzuatlar ve ihtiyaçlara göre yazılmış bir Hastane E.R.P. sistemidir.

HL7 standartları ile yazılmış olan bu proje ile hastaneler; hasta kayıt, muhasebe, finans, personel, stok, evrak takip, gibi işlemleri başka yazılımlara ihtiyaç duymadan yapılabilmekte, Tc-Kimlik servisi ile Mernis sistemine, Medula ile SGK’ya, USVS ile Sağlık Bakanlığına doğrudan entegre olmaktadır.

Daha sonra Orlab Laboratuvar Otomasyonu, Termoweb Isı Takip Sistemi, Pacs Otomasyonu, Bordro Programı, Ek Ödeme Programı, Görev Takip Otomasyonu, Cenaze Takip Otomasyonu gibi bir çok yazılımı portföyüne eklemiştir.

Bu projeler Portakal Yazılımın projelerinde kullanmak için geliştirdiği, Portakal Framework üzerinde kodlanmıştır. Proje çok katmanlı mimari kullanılarak yapılmış olup, bu sayede veri tabanına bağlılık ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede, MS-SQL, MySQL, PostgreSQL, DB2, Oracle gibi ver tabanları program ile kullanılabilmektedir.

2014 yılında sektördeki daralma sebebi ile, hastane ve sağlık sektöründe ürettiği projelerin geliştirmesini durduran Portakal Yazılım, web tabanlı projelere ağırlık vermiştir. Bu web tabanlı projelerin bazıları; Bap Otomasyonu, Teklif Otomasyonu, Öğrenci İşleri Otomasyonu, Düşünce Kuruluşları Otomasyonu, Antrepo Otomasyonu, Lojistik CRM Programı, Kara Nakliye Yazılımı‘dır. Bu kapsamda her geçen gün yeni kendi projelerini ve müşterilerine özel projeleri devreye almaktadır.

Back to Top
Hakkımızda